כאבי כתף - drliram.com

כאבי כתפיים-מדוע הם נגרמים וכיצד נתמודד אתם? Shoulder with Joint Inflamation העוסקים בספורט וגם אלה שאינם פעילים גופנית מכירים את  הנושא הכאוב והרגיש הזה היטב. כאב כתף עלול לנבוע מכמה סיבות: (א) הכתף בנויה מפרק רדוד, בהשוואה למשל למבנה העלי ומכתש של הירך. מטעם זה הכתף יציבה פחות, ועובדה זו נובעת בעיקר מכך שאינה נושאת את משקל הגוף. עם זאת, היציבות הנמוכה יחסית מקבלת פיצוי על ידי תמיכה רבה ברקמות רכות–גידים ורצועות המקנות לכתף יציבות דינמית. (ב) מאחר שעיקר יציבות הכתף מבוססת על גידים ורצועות, כאבים האופייניים לכתף נובעים מפגיעות ברקמות אלה בעיקר. (ג) עומס יתר על הכתף, פעולות שאינן בשגרה וחבלות מסוגים שונים מהוות את רוב הסיבות לכאבים. חלק קטן מהכאבים עלולים לנבוע ממחלות פרקים שונות שאינן קשורות לשימוש יתר או חבלה. אלה דרושות באבחנה מבדלת של מומחים ואין זה המקום לדון בכך במאמר זה.

 

אנטומיה-מבנה הכתף: מבנה העצמות shoulder bony structure shoulder bones נביט במבנה הגרמי של פרק הכתף: אנו מבחינים בשלש עצמות: עצם הזרוע, (אנכית) בחלקו השמאלי של האיור. עצם השכמה המשולשת באמצע, ועצם הבריח  בחלקו העליון של האיור המתחברת אל השכמה בחלקה העליון. בין השכמה לזרוע קיים פרק סחוסי ונייד הנקרא glenohumeral joint. זהו הציר המאפשר את תנועת הזרוע בכל הכיוונים. מעליו, פרק קטן יותר, acromioclavicular joint התוחם את החלק העליון של הפרק וקובע את חיבורו לעצמות החזה.

 

שרירים וגידים שריר הדלתא (deltoid) האחראי על רוב תנועות הכתף.   deltoid muscle

 

 

 

 

 

 

 

שרירי "שרוול הסיבוב" (rotator cuff), המאפשרים את סיבוב הזרוע פנימה והחוצה (תנועת פתיחה וסגירה). Rotator cuff muscles

 

 

 

 

 

 

 

אחת הסיבות העיקריות לכאבי כתף היא קרעים חלקיים או מלאים בשרוול הפיתול! RC tear

 

 

 

 

 

 

 

 

סיבה נוספת שכיחה לכאב בכתף היא "כתף קפואה", או התכווצות דלקתית ברצועות העוטפות ומייצבות את הכתף.

 

קרע בשוליים הסחוסיים של הפרק (labrum): פגיעה זו די שכיחה ובדרך-כלל נובעת מחבלה. המדובר בנזק לסחוס הנמצא בשולי המפגש בין הזרוע לשכמה.  labrum tear shoulder

 

 

 

 

 

 

 

Impingement syndrome:  shoulder impingement       בעיה זו נוצרת בדרך-כלל בעקבות שימוש יתר בתנועות חוזרות על עצמן בכתף, למשל במשחק טניס, עבודות הרמה, הורדת והעמסת חפצים על מדפים גבוהים וסוגים שונים של ספורט-עומס כגון ג'ודו. הדבר גורם להתעבות ודלקת הרקמות (גידים ורפידות) במרווח הצר בין עצם הבריח לגשר השכמה (אקרומיון).

 

הערה לגבי אבחון בעיות בכתף:  מאחר שהכתף מורכבת ומכילה ריבוי של רקמות חיבור הרגישות לכאב, איבחון מדוייק על ידי בדיקה הוא חלקי. בדיקות CT ואולטראסאונד נותנות אפשרות איבחון טובה יותר, ו- MRI של פרק הכתף עם חומר ניגוד נותן את אופצית הדימות המדוייקת ביותר והעדיפה במקרים של איבחון לא ברור ובמיוחד לאחר חבלה. shoulder mri

 

 

 

 

 

 

כיצד נטפל בכל בעיות הכתף הנ"ל? רוב בעיות הכתף ניתנות לטיפול בעזרת אלקטרו-תרפיה, אולטרא-סאונד, לייזר רך, טכניקה ידנית בסוגי עיסוי וטיפול מנואלי, תרגילי שיקום וטכנולוגיית Kinesio Tape הנמצאת בשימוש נרחב אצל ספורטאים (ולא רק אצלם) בשנים האחרונות. במקרים מסויימים יש לשקול ניתוח לתיקון פגיעות עצם או קרעים בגידים, רצועות או בסחוס. ניתוחים אלה הם נחלת האורתופדיה של פרק הכתף.

חשוב מאד לזכור: בין כסיבה או כתוצאה, בעיות כתף כמעט תמיד קשורות לחוליות הצוואר ולמערכת העצבים הנובעת מהצוואר. לכן, מציעה הכירופרקטיקה התייחסות והסתכלות על מכלול בעיות אלה גם מהיבט של עמוד השדרה הצווארי.

cervicalgia

לסרטון תרגילי החימום: