מהי כירופרקטיקה - drliram.com

FJR copyמהי כירופרקטיקה?
כירופרקטיקה הוא מדע העוסק בבריאות מערכת השריר והשלד. הכשרה בתחום עיסוק טיפולי זה כוללת הכרה מעמיקה, אבחון, בדיקה והדמיה, טכניקות תרפיה ושיקום. יעוד המקצוע באופן מיוחד הוא מיקוד בבעיות עמוד שדרה, אך הכירופרקטיקה עוסקת גם בגף עליון כולל כתף, מרפק, זרוע וכף יד, אגן ירכיים וגף תחתון הכולל את פרקי הירך, הברך, הקרסול וכף הרגל. כירופרקטיקה עוסקת בבריאות העצמות, פרקים, שרירים, גידים, סחוסים ורצועות.

כיצד מתבצע הטיפול ומה הוא כולל?
ביוונית, המילה "כירו" פרושה יד. דבר זה מרמז על אופייה הידני של הטכניקה. ציר הטיפול המרכזי הוא מגע יד. חלק משמעותי של הליך הבדיקה והאבחון הוא התרשמות תפקודית משרירים, פרקים, עצמות ורקמות חיבור שונות בגוף. כלי העבודה החשוב בבדיקות מישושיות אלה הוא יד האדם. הכירופרקטור עושה גם שימוש נרחב בהדמיה (רנטגן, סי.טי. תהודה מגנטית [MRI] מיפוי עצם אולטרא-סאונד ועוד). אלה מהווים חלק נכבד מהכשרה כירופרקטית. טיפול כירופרקטי אף הוא יעשה בעיקר באופן ידני, אך גם הוא נתמך באפשרויות מכשור רבות שפותחו במהלך השנים. בכירופרקטיקה קיימות מעל עשרים טכניקות טיפול ידניות וכאלה הנתמכות במכשירים וכוללות גם מגע יד.

איזו הכשרה עובר כירופרקטור?
הכשרה כירופרקטית נרכשת בחו"ל. המקצוע יוסד בארה"ב ורוב בתי הספר לכירופרקטיקה נמצאים שם. בחמשת העשורים האחרונים נדדה הכשרה במדע זה גם לאירופה, אוסטרליה, דרום-אפריקה, אמריקה הלטינית ואסיה. המקצוע נלמד ברמה אקדמית גבוהה במשך שש שנות לימוד המסונפות ברובן הכמעט מוחלט ברשת הסמכה אמריקאית הנקראת CCE. מסלול הלימוד מקנה את התואר ד"ר לכירופרקטיקה. בנוסף לזאת, קיימות התמחויות לאחר הסמכה בתחומים: אורתופדיה, רדיולוגיה והדמיה, נוירולוגיה, ילדים ושיקום.

כירופרקטיקה בישראל.
הכירופרקטיקה אינה כלולה בסל הבריאות, אך בישראל קיים חוק משנת 2010 המגדיר את הכירופרקטיקה כעיסוק ברפואה ראשונית. שירות זה קיים במסגרת כמה בתי חולים בארץ: הדסה עין-כרם, אסף הרופא, רמב"ם, איכילוב ותל-השומר. ישנם פרסומים מדעיים בינלאומיים שנחקרו ונכתבו בארץ וכירופרקטיקה נגישה בכל המרפאות המשלימות בקופות. עיקר העוסקים במקצוע זה פועלים במסגרות פרטיות המרושתות בכל הארץ, מקרית שמונה ועד אילת. בישראל פועלים כ- 130 בעלי תואר ד"ר לכירופרקטיקה.

ד"ר נמרוד לירם.
הוסמך כד"ר לכירופרקטיקה בבריטניה בשנת 1986 בקולג' האנגלו-אירופי (AECC). מנהל מרפאה בבית הטיילת בירושלים ועובד ביחידת הגב בביה"ח הדסה עין כרם מאז 1987. התמחה בתחום שיקום עמוד שדרה ומחלות שריר ושלד בתכנית מיוחדת באוניברסיטת פורטסמות' ומשמש כעמית מחקר בביה"ח הדסה (אורתופדיה) ומרצה חוץ בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית.